Ondřej Šilhánek

- osobní umělecký fotograf pro Chrudim a okolí

Náhodné galerie
Upozornění:

Tento web používá cookies pro zajištění funkčnosti webu. Pokud s jejich použitím nesouhlasíte, můžete jejich použití vypnout v nastavení Vašeho prohlížeče.

Nejčastější otázky

V tomto článku jsem pro Vás připravil odpovědi na nejčastěji se opakující otázky a podle potřeby budu doplňovat další. Pokud zde nenaleznete odpověď na Vaši otázku, nebojte se mne zeptat, rád ji zodpovím.

Máte nějaké rekvizity či šperky k využití při focení?

Na každé focení s sebou běžně nosím několik šátků či šál, barevné průhledné látky a vějíře, často i černý country klobouk. Vlastnoručně vyrábím originální bižuterii a pokaždé s sebou přinesu zásobu šperků (náušnice, náhrdelníky i celé sady), ze které můžete vybírat vhodné doplňky - jen se domluvíme na vhodných barvách pro sladění s oblečením. Není problém vytvořit i šperky na Vaše přání, ovšem v tomto případě bych pravděpodobně vyžadoval jejich následné odkoupení.

Požadujete-li nějaké další rekvizity, nebojte se zeptat, něco třeba mohu mít nebo mohu zajistit, případně se domluvíme, abyste si požadovanou rekvizitu přinesla s sebou.

K čemu je dobrá Model release?

Model release je psaná dohoda mezi fotografem a modelkou definující způsob a práva při nakládání s fotografiemi mající za cíl chránit zájmy obou stran. S možností, že si můžete zvolit, zda se budete chtít prezentovat vybranými fotografiemi na webu www.osobnifotograf.cz. Já jako fotograf modelce v souladu s Autorským zákonem uděluji právo fotografie používat k její prezentaci a k tisku fotografií, zároveň od modelky mám potvrzení, že nebude docházet k úpravám mnou dodaných fotografií (tedy ke znehodnocení mé práce). Zároveň má modelka záruku, že s fotografiemi nebudu dál jakkoli nakládat, tedy že nedojde k jejich zneužití nebo prodeji.

Mohu přijít s kamarádkou?

Ano, pokud Vás kamarádka nebude rozptylovat, bude vítána. Může Vám pomoci s líčením a s účesy v průběhu focení, stejně tak i poradit s výběrem šperků. A především bude Vaší oporou při focení. A když už s námi bude Vaše kamarádka, proč byste nemohly mít společnou fotku?

Jak probíhá platba?

Platba za focení probíhá na jeho začátku, kdy si v klidu potvrdíme předem domluvené podrobnosti o focení, doladíme aktuální detaily a následně vyřešíme platbu za fotoslužby a případné balíčky tisku fotografií, abychom se dále mohli věnovat pouze a jen fotografování v délce uvedené u konkrétní fotoslužby. Pokud si v průběhu focení nebo po něm objednáte tisk fotografií, ponecháme doplatek za vytištěné fotografie při jejich předání.

Kdo hlídá čas focení?

Čas focení hlídá fotograf, abyste se při focení nemusela rozptylovat a stresovat hlídáním času. Může se stát, že se focení o pár minut mírně protáhne, například Vám slíbím hezkou fotku na kamenném mostě, o kterou Vás kvůli pěti minutám samozřejmě neošidím. Nemusíte se tedy bát, že bych účtoval další hodinu focení - to je pro případ zájmu o prodloužení focení na Vaši žádost a tím i k dodání dalších fotografií.

Kdy uvidím první fotografie? Alespoň některé jako ukázku... ...jinak neusnu...

Jedna z nejčastějších otázek, většinou hned na začátku fotografování a právě v tomto duchu. Snažím se, abych ještě v den fotografování zaslal alespoň dvě upravené fotografie (tedy finální včetně retuše) zákaznici e-mailem, případně nasdílel u sebe na webu ve skrytém adresáři, o němž bude vědět pouze ona. Jsou ve velikosti 1000x...px, takže e-maily s nimi nemají problémy a navíc si je můžete hned vložit na facebook a pochlubit se novými slušivými fotografiemi. Samozřejmě průběžně během focení většinu fotografií uvidíte na displeji fotoaparátu.

Jak počítáte dodané fotografie? Co když budu chtít některé fotografie i černobílé nebo v sépiovém odstínu?

Pokud je uvedeno, že dostanete 30 vyretušovaných fotografií, tak dostanete 30 různých vyretušovaných fotografií (většinou v barvě). Pokud vidím, že fotografii bude slušet černobílé nebo sépiové provedení, provedu převod, ale stále budu tyto tři varianty jedné fotky počítat jako celkem jednu fotografii. Budete-li chtít dodatečně některé fotografie převést do černobílé nebo do sépie, stačí mi napsat číslo fotografie a já tyto úpravy provedu a upravené fotografie Vám zašlu zpět.

Nabízíte možnost prezentovat se na webu fotografa, jak to probíhá?

Bez Vašeho souhlasu fotografie nemohu vystavit, tudíž je pouze potřeba se domluvit, které fotografie si přejete zveřejnit na webu fotografa. Jakmile Vám předám fotografie, můžeme přistoupit k jejich zveřejnění na tomto webu www.osobnifotograf.cz ve fotogalerii v části Portréty. Můžete se tak prezentovat jako modelka či hosteska.

Kdo uvidí mé fotografie při jejich tisku?

Pouze fotograf. Fotografie tisknu doma na vlastní tiskárně určené na tisk fotografií a tisknu je sám bez přítomnosti kohokoli dalšího. K Vašim fotografiím nemá přístup nikdo jiný než fotograf a Vy (s jedinou výjimkou, kdy projevíte zájem se některými fotografiemi prezentovat na webu fotografa).

Je možné fotografie vytisknout i dodatečně?

Samozřejmě, stačí se pouze domluvit, které fotografie chcete vytisknout a jaký požadujete formát. Ceny včetně množstevních slev naleznete v Ceníku tisku fotografií. Dotisklé fotografie jsou připraveny k předání během několika málo dní dle aktuálního pracovního vytížení.

Proč je tisk fotografií pouze k fotoslužbám?

Ano, tisk fotografií je možný pouze v rámci realizované fotoslužby a jedná se o tisk fotografií vzniklých při naší spolupráci (aktuální či z minulosti). Jde o doplňkovou bonusovou službu k nabízeným fotografickým službám - nejsem fotolab. Získáte ode mne fotografie na fotopapíře s jistotou, že fotografie neuvidí nikdo další - třeba obsluha fotolabu a další pracovníci v procesu tisku a doručení. Nebo Vám nevadí, aby Vaše fotografie jen ve spodním prádle (či bez něj) viděl někdo další?

Chci si fotografie vytisknout sama doma, je to možné?

Pokud máte barevnou tiskárnu a fotopapíry, je to samozřejmě možné. Samostatné fotopapíry různých kvalit zakoupíte téměř kdekoli. Zvažte ovšem, jestli se Vám toto řešení vyplatí. Pro správný výsledek je třeba mít tiskárnu správně nastavenou i za cenu několika zkažených zkušebních výtisků. Hlavním úskalím domácího tisku na běžné domácí tiskárně jsou náklady za inkoust, kde u tisku fotek je spotřeba již znát. Běžně domácí tiskárny obsahují kazetky s 3-10ml inkoustu za ceny 180-600Kč, což při spotřebě přibližně i jednoho ml inkoustu na A4 jsou docela vysoké částky.

Nabízíte výrobu kalendáře - lze je vytvořit i z dodaných fotografií?

Ne, tuto volbu běžně nenabízím. Zvažuji ovšem nad možností zprostředkování výroby různých kalendářů externí firmou.

Mohu si získané fotografie sama dále upravit?

ROZHODNĚ NE! Tím byste se dopustili porušování autorských práv, tedy se provinili proti Zákonu 121/2000 Sb. (O právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů - zkráceně Autorský zákon) a museli počítat s postihy z něj plynoucích. Chcete-li další úpravy fotografií, domluvme se spolu, rád Vám vyjdu vstříc a fotografie doupravím (s výjimkou úprav znehodnocujících fotografii a tím i znehodnocujících kvalitu mnou odváděné práce). Jediná povolená úprava je změna velikosti fotografie, při zachování kvality fotografie toleruji převod do černobílé či sépie. Také by se Vám nelíbilo, kdybyste vytvořili nějaké dílo a někdo jiný by z něj utrhl několik částí, zbytek pomaloval sprejem, zapíchl do toho několik hřebíků a jinak poničil a následně tu hrůzu prezentoval jako Vaši tvorbu...

Nafotíte mi kompletní book?

Nikoli. Book je vybraný soubor top fotografií prezentujících různé výrazy, nálady a stylizaci modelky rukopisem více fotografů. Zpravidla se uvádí, že by měl obsahovat maximálně 20 fotografií. Při fotografování vznikne množství fotografií, z nichž můžete některé vybrat a zařadit do svého booku. Samozřejmě začínající modelky tolik fotografií nemají, takže často vyberou více fotografií a následně postupně některé nahradí za další nové od jiných fotografů.