Ondřej Šilhánek

- osobní umělecký fotograf pro Chrudim a okolí

Náhodné galerie
Upozornění:

Tento web používá cookies pro zajištění funkčnosti webu. Pokud s jejich použitím nesouhlasíte, můžete jejich použití vypnout v nastavení Vašeho prohlížeče.

Ondřej Šilhánek - můj příběh

Ondřej Šilhánek Focením žiji. Je jedno, jestli je před objektivem stará továrna v zapadajícím slunci, renesanční zámek, srna schovaná v trávě, městské slavnosti, mravenec nebo pózující kráska. Každé téma má svá specifika, svá kouzla a je nespočet kombinací pro výběr záběru a pokaždé jsou zcela jiné podmínky. Ať už je to jiný mravenec, jiná akce nebo třeba kamarádka. Focení a digitální fotografie jsou prostě kouzelné.

Jako fotograf jsem spolupracoval s několika regionálními rádii pro dokumentaci jejich promoakcí i s několika internetovými redakcemi. Včetně Rádia Pohoda (1.nemocniční rádio v ČR), kde jsem i pět let působil. Mám za sebou dvě podařené výstavy mých fotografií s přírodní a částečně i dokumentaristickou tématikou, jedna proběhla v Chrudimi a druhá dvoudílná v Pardubicích v obchodním centru Grand (fotografie naleznete ve fotogalerii).

Comeback 2017 - Návrat k focení

Po dlouhé pauze z důvodu zdravotních problémů se v roce 2017 opět vracím k fotografování a plný sil a nadšení k fotografování se těším na další spokojené zákaznice. A to i symbolicky na jaře. Začal jsem zcela novým webem, vytvořil novou nabídku fotoslužeb a nově nabízím k prodeji i své autorské fotografie s přírodními motivy vytištěné na kvalitních fotopapírech formátu A3. Fotografování provozuji jako vedlejší pracovní činnost mimo hlavní zaměstnání (tedy po večerech a o víkendech). Ateliér nemám, mám ale potřebné vybavení, abych mohl fotit u zákaznic.

V důsledku zdravotních problémů již nefotím svatby či jiné akce, alespoň prozatím. Děkuji za pochopení.

Během této neplánované nucené zdravotní přestávky jsem měl mnoho času přemýšlet nad mnoha tématy včetně uspěchanosti a povrchnosti dnešní doby, mezilidských vztazích a fotografování. Fotografování mi celou dobu velice chybělo a těšil jsem se na první možnost k návratu za fotoaparát. Tímto zároveň děkuji za podporu svým nejbližším kamarádkám, je fajn, když jsou okolo Vás andělé :-) <3

Anděl

Oblíbená témata

Rozhodl jsem se, že se budu věnovat naplno pouze tématům, které mě naplno oslovují, jsou plná krásy, elegance a pohody. Témata bez zbytečného spěchu a stresu či fyzické náročnosti (svatby, akce).

Příroda nabízí kouzelné záběry

Příroda

Společným prvkem relaxace, času dovolené a všech možných výletů v čase volna jsou procházky do přírody. Fotografování mě velice baví, přírodu také miluji a nabízí mnohé nádherné scény, které si zaslouží zmáčknutí spouště fotoaparátu. Nebráním se společnosti na procházkách s možností "cvaknout" cestou i pár portrétů. Fotografie z různých cest s výlety a přírodními motivy budu již brzy zveřejňovat na svém blogu.

Oslava ženské krásy, ženskosti, elegance a sex-appealu /něžnosti

Oslava ženské krásy, ženskosti a něžnostiTedy portrétní fotografie s využitím fotografických stylů glamour (více sexy) a boudoir (něžnější). Zvláště pokud lze fotografií vyjádřit slova "jsem krásná žena" nebo "miluji Tě". Nejedna zákaznice se mi po čase svěřila, že jí fotografie pomohly najít samu sebe, uvědomit si, že je krásná, uvědomit si svoji hodnotu, najít či posílit vlastní sebevědomí nebo chuť do dalšího života po těžkých životních zkouškách. Odměnit se. Najít způsob, jak partnerovi říci "Miluji Tě". A právě v tomto duchu chci pokračovat svými fotoslužbami. Nyní ještě blíže k jednotlivým stylům.

Glamour je doménou odvážnějších a vyzývavějších fotografií, snaží se o zachycení sexappealu ženy a zvýraznění její krásy a svůdnosti na luxusně vypadající fotce. I výsledné fotografie bývají výraznější, každopádně mají vypadat vkusně, ne lacině. Hlavní charakteristikou je zjednodušeně řečeno fakt, že modelka vypadá velice svůdně, sexy a hodně jí to sluší. A nemusí jít nutně o výrazné svlékání nebo přímou nahotu (navíc je elegantnější a rafinovanější pouhé naznačení).

Boudoir nabízí svůdné slušivé fotografie s luxusním vzhledem v něžné formě a stejně jako glamour oslavuje ženskou krásu a ženskost. Boudoir v překladu znamená "dámský pokoj", čímž naznačuje, že se fotí v ložnici, v obývacím pokoji nebo i v kuchyni a především ve spodním prádle, v županu, v noční košilce a podobně. Něžné fotografie prezentující krásu ženy a její ženskost s nádechem luxusu. 

Evoluce

Kdysi dávno se mi líbilo, že existuje krabička, do které se vloží rulička s filmem... ...a po dlouhém čekání člověk spatří fotografie míst, kde byl. Ta záhadná krabička se jmenovala Směna, byla vyrobená v dnešním Rusku a byla označena "divnými magickými runami" (rozuměj azbukou ;-) ), kterým jsem na základní škole opravdu nerozuměl. Ano, jsem jedním z prvních ročníků, který se už ruštinu neučil... Časem jsem se naučil základní obsluze a občas si mohl i něco vyfotit. Kouzelné. Bohužel také poměrně drahé a složité se dostat k výsledným papírovým fotografiím.

Potom začala střední škola a doba, kdy začínal být dostupný internet. Protože mě bavilo psaní čehokoli a celkově žurnalistika, začal jsem spolupracovat s několika internetovými redakcemi. A potom se to stalo! Digitální fotografie je velice zajímavý obor, který mě uchvátil hned, jakmile jsem o něj zavadil. Tehdy šlo o dokumentaristické focení pro internetová média a redakční fotoaparát, který měl maximálně 2Mpx... Současná technika je samozřejmě na zcela jiné úrovni, přesto pravidla zůstavají stejná a je na každém, jakým tvůrčím způsobem se k nim postaví a jaký si utvoří vlastní fotografický rukopis.

Jeden z mých prvních vlastních fotoaparátů, Kodak DX4530 (tuším 5-6Mpx), měl vskutku parádní obrazový výstup a rád na něj vzpomínám. S ním jsem nafotil spoustu akcí v Chrudimi a dalo se s ním i kouzlit při špatném světle. Jako chudý student a následně zaměstnanec v prvním zaměstnání jsem byl poté rád za ultrazoomy Olympus. Oba kousky mě utvrdily v tom, že ať si vyberu jakoukoli jinou značku, udělám zásadně lépe... A tak jsem se stal "Nikonistou". A zároveň i sběratelem objektivů s bajonetem F... :-D Tehdy jediná lepší volba, digitální zrcadlovka Nikon D5000 (12Mpx) z poslední výrobní série, odvedla spoustu práce a povedených snímků. Zažili jsme spoustu báječných výletů, mnoho dovolených (kde nedostala oddych), momentek a zajímavých akcí. A také jsme odvedli spoustu práce při svatbách, oslavách, produktovém focení a samozřejmě při fotografování zákaznic i kamarádek. Rád bych napsal, že bez jediného šrámu, bohužel z Pohádkového lesa v Kočí má na displeji škrábanec od meče, který jsem měl u pasu... Takže "fotodůchodce" D5000 mám nyní jako záložní fotoaparát.

Ale už dost melancholie. Čas jde dál a novým týmovým hráčem se stala 24Mpx DSLR Nikon D7200, v době nákupu (dle mého názoru) nejlepší profi zrcadlovka se snímačem APS-C na trhu, výše jsou už celoformáty. Technologické novinky mám rád, ale fakt, že už i zrcadlovka má v sobě Wi-Fi a mohu se k ní zabezpečeně připojit z mobilu, stáhnout náhledy k prohlížení v mobilu nebo i plnou fotku a hned ji poslat e-mailem nebo nahrát na facebook, to mě poněkud zaskočilo. Jasně... ...a ano - hned jsem to musel vyzkoušet :-D Na dovolené to bude fajn přímo z terénu poslat fotku, při práci pro to zatím využití nevidím a raději je funkce z bezpečnostních důvodů vypnutá.

Evoluce tímto prozatím končí a uvidíme, co za zajímavou fototechniku přinese budoucnost.

Techniky není nikdy dost

techniky není nikdy dost - mobilní světla: reflektor a softboxySamotným fotoaparátem to teprve začíná. Spoustu dalšího místa ve fotobrašně zabere množství výměnných objektivů, různé zoomy od malých přibllížení po dlouhá skla s velikým přiblížením nebo i pevná ohniska s vysokou světelností (tzn. klasická "pevná padesátka"). Plus blesk, paměťové karty, náhradní baterie,...

Samotnou kapitolou jsou různé reflektory se softboxy nebo s odrazným deštníkem pro případ, kdy fotím doma nebo doma u zákaznic. Světlo je prostě potřeba :-)

Dalším praktickým vybavením je inkoustová fototiskárna (ikdyž si to občas úplně nemyslím, když zrovna stávkuje nebo občas musím do nádržek dolít inkousty). Ta moje od Epsonu tiskne až do formátu A3 a to v kvalitě fotolaboratoře. Mohu tak vytisknout fotografie hned po vyretušování a předat je zákaznicím dříve, než s využitím služeb některého fotolabu. Pro zákaznice je to zároveň bonus v tom, že jejich (často odhalené) fotografie neuvidí žádná další osoba, například pracovníci fotolabu nebo dopravců při poškození zásilky. Také mohu tisknout i kalendáře a vlastní vizitky...

Zájmy mimo fotografování...

Vlastní fotografování samozřejmě není jediný obor mé působnosti, který mě baví. Procházky českou přírodou jsem již zmínil. Velikým dlouhodobým koníčkem je pro mne fitness a také jumping. V minulosti jsem fitness propadl a právě fitness mi značně pomohlo s rekonvalescencí (a navíc i zhubnout přes 20kg). Od roku 2004 se věnuji různým bižuterním technikám a od roku 2008 se profesionálně věnuji i výrobě bižuterních šperků. Aktuálně stojím za značkou Šperky Štígro a naplno se věnuji e-shopu. Dále se věnuji svému blogu stigro.cz, kde zveřejňuji různé kreativní návody. Rád si pochutnám na dobrém jídle i dobrém bílém víně. A co si budeme povídat, kávy není nikdy dost ;-)