Nejčastější otázky

V tomto článku jsem pro Vás připravil odpovědi na nejčastěji se opakující otázky a podle potřeby budu doplňovat další. Pokud zde nenaleznete odpověď na Vaši otázku, nebojte se mne zeptat, rád ji zodpovím.

Máte nějaké rekvizity či šperky k využití při focení?

Na každé focení s sebou běžně nosím několik šátků či šál, barevné průhledné látky a vějíře, často i černý country klobouk. Vlastnoručně vyrábím originální bižuterii a pokaždé s sebou přinesu zásobu šperků (náušnice, náhrdelníky i celé sady), ze které můžete vybírat vhodné doplňky – jen se domluvíme na vhodných barvách pro sladění s oblečením. Není problém vytvořit i šperky na Vaše přání, ovšem v tomto případě bych pravděpodobně vyžadoval jejich následné odkoupení.

Požadujete-li nějaké další rekvizity, nebojte se zeptat, něco třeba mohu mít nebo mohu zajistit, případně se domluvíme, abyste si požadovanou rekvizitu přinesla s sebou.

K čemu je dobrá Model release?

Model release je psaná dohoda mezi fotografem a modelkou definující způsob a práva při nakládání s fotografiemi mající za cíl chránit zájmy obou stran. S možností, že si můžete zvolit, zda se budete chtít prezentovat vybranými fotografiemi na webu www.osobnifotograf.cz. Já jako fotograf modelce v souladu s Autorským zákonem uděluji právo fotografie používat k její prezentaci a k tisku fotografií, zároveň od modelky mám potvrzení, že nebude docházet k úpravám mnou dodaných fotografií (tedy ke znehodnocení mé práce). Zároveň má modelka záruku, že s fotografiemi nebudu dál jakkoli nakládat, tedy že nedojde k jejich zneužití nebo prodeji. Zkrátka pořádek dělá přátele.

Mohu přijít s kamarádkou?

Ano, pokud Vás kamarádka nebude rozptylovat, bude vítána. Může Vám pomoci s líčením a s účesy v průběhu focení, stejně tak i poradit s výběrem šperků. A především bude Vaší oporou při focení. A když už s námi bude Vaše kamarádka, proč byste nemohly mít společnou fotku?

Jak probíhá platba?

Platba za focení probíhá elektronicky předem nebo nejpozději na jeho začátku, kdy si v klidu potvrdíme předem domluvené podrobnosti o focení, doladíme aktuální detaily a následně vyřešíme platbu za fotoslužby a případné balíčky, abychom se dále mohli věnovat pouze a jen fotografování v délce uvedené u konkrétní fotoslužby.

Kdo hlídá čas focení?

Čas focení hlídá fotograf, abyste se při focení nemusela rozptylovat a stresovat hlídáním času. Může se stát, že se focení o pár minut mírně protáhne, například Vám slíbím hezkou fotku na kamenném mostě, o kterou Vás kvůli pěti minutám samozřejmě neošidím. Nemusíte se tedy bát, že bych účtoval další hodinu focení – to je pro případ zájmu o prodloužení focení na Vaši žádost a tím i k dodání dalších fotografií.

Kdy uvidím první fotografie? Alespoň některé jako ukázku… …jinak neusnu…

Jedna z nejčastějších otázek, většinou hned na začátku fotografování a právě v tomto duchu. Snažím se, abych ještě v den fotografování zaslal alespoň jednu nebo dvě upravené fotografie (tedy finální včetně retuše) zákaznici e-mailem, případně nasdílel u sebe na GDisku ve skrytém adresáři, o němž bude vědět pouze ona. Jsou ve velikosti 1200x…px, takže e-maily s nimi nemají problémy a navíc si je můžete hned vložit na facebook a pochlubit se novými slušivými fotografiemi. Samozřejmě průběžně během focení většinu fotografií uvidíte na displeji fotoaparátu.

Jak počítáte dodané fotografie? Co když budu chtít některé fotografie i černobílé nebo v sépiovém odstínu?

Pokud je uvedeno, že dostanete 10 vyretušovaných fotografií, tak dostanete 10 různých vyretušovaných fotografií (většinou v barvě). Pokud vidím, že fotografii bude slušet černobílé nebo sépiové provedení, provedu převod, ale stále budu tyto tři varianty jedné fotky počítat jako celkem jednu fotografii. Budete-li chtít dodatečně některé fotografie převést do černobílé nebo do sépie, stačí mi napsat číslo fotografie a já tyto úpravy provedu a upravené fotografie Vám zašlu zpět a to zdarma.

Je možné se domluvit na TFP focení?

Pokud mám nějaké zajímavé nápady a především i čas na jejich realizaci, tak TFP focení využivám také. Pokud nemám předem vybrané modelky nebo chci rozšířit své portfolio o nové tváře, občas TFP focení nabízím a nabídku uvádím i zde na webu.

Vzhledem ke zkušenostem z minulosti si většinou vybírám modelky na základě dobrých zkušeností, ať už z TFP projektů nebo i z řady zákaznic. Samozřejmě můžete mi napsat a probereme to 😉

Případně částečně TFP formát nabízím jako bonusové fotografie u svých fotografických služeb.

Existuje ještě jedna možnost. Několikrát ročně potřebuji nafotit své autorské šperky na modelkách a potom hledám nové modelky. Rád tuto možnost nabízím svým zákaznicím a fanynkám mé značky Šperky Štígro. Za odměnu modelky protislužbou získají sadu šperků a sadu glamour/ boudoir fotografií dle domluvy.

Nabízíte možnost prezentovat se na webu fotografa, jak to probíhá?

Bez Vašeho souhlasu fotografie nemohu vystavit, tudíž je pouze potřeba se domluvit, které fotografie si přejete zveřejnit na webu fotografa. Jakmile Vám předám fotografie, můžeme přistoupit k jejich zveřejnění na tomto webu www.osobnifotograf.cz ve fotogalerii v části Portréty. Můžete se tak prezentovat jako modelka, hosteska či jen tak jako spokojená zákaznice. Tyto fotografie nebudu nikde dál prezentovat ani používat.

Pokud máte některé fotky jako překvapení, nebojte se, datum zveřejnění si samozřejmě domluvíme.

Jak funguje možnost bonusových fotografií při souhlasu s prezentací a použitím fotografií fotografem?

Pokud mi dáte souhlas s použitím vybraných fotografií k mé prezentaci, nabízím jako protihodnotu a poděkování určité množství dalších nafocených a zpracovaných fotografií. Jejich množství bude individuální dle zvolené fotoslužby, tématu a naší vzájemné dohody. No, většinou přidám jako bonusový dárek i nějaký šperk z nabídky svých autorských Šperků Štígro 😉

Dalším bonusem zdarma bude též krátká videoprezentace z upravených fotografií!

Jak bonusové fotografie získat?

Stačí se zmínit na začátku naší domluvy, že byste měla zájem o bonusové fotografie. Většinou se na to i zeptám.

Jak budete tyto fotografie používat?

Fotografie (celé nebo jejich části) budu používat pro svoji fotografickou prezentaci i jako své portfolio fotografa v digitální i tištěné podobě. Kromě prezentace ve fotogalerii či jiných částí tohoto webu www.osobnifotograf.cz mohu fotografie zveřejnit na sociálních sítích v souvislosti s vlastní prezentací a to jak veřejně, tak i v uzavřených skupinách věnujících se honorovanému i TFP focení.
Digitální podoba může mít i formu audiovizuálního díla (video prezentace). Bonusem, který i získáte, bude krátká videoprezentace z upravených fotografií. Tato videoprezentace bude umístěna na mém youtube kanálu (ke stažení pro Vás přes GDisk nebo úschovnu), stejně tak vybrané fotografie mohou být použity do mé vlastní videoprezentace spolu s dalšími fotografiemi z mého portfolia.

V žádném případě nebude docházet k prodeji fotografií v digitální ani tištěné podobě.

Tisknete fotografie na fotopapír?

Aktuálně bohužel nemám vhodnou techniku a ani místo pro její umístění.

Chci si fotografie vytisknout sama doma, je to možné?

Pokud máte barevnou tiskárnu a fotopapíry, je to samozřejmě možné. Samostatné fotopapíry různých kvalit zakoupíte téměř kdekoli. Zvažte ovšem, jestli se Vám toto řešení vyplatí. Pro správný výsledek je třeba mít tiskárnu správně nastavenou i za cenu několika zkažených zkušebních výtisků. Hlavním úskalím domácího tisku na běžné domácí tiskárně jsou náklady za inkoust, kde u tisku fotek je spotřeba již znát. Běžně domácí tiskárny obsahují kazetky s 3-10ml inkoustu za ceny 180-600Kč, což při spotřebě přibližně i jednoho ml inkoustu na A4 jsou docela vysoké částky.

Plánujete obnovit Nafocení a tisk kalendáře?

Ano! Hledám schůdnou cestu, jak tuto službu obnovit. Zvažuji několik tiskáren, s nimiž bych mohl spolupracovat, přeci jen automatizace pokročila a velkoobjemové stroje velkých tiskáren jsou nyní schopné kalendář vytisknout, svázat a rovnou i zabalit. Maloobjemové řešení bylo celkem složité a pracné, navíc v porovnání s fotolaby nakonec cenově nezajímavé.
Samozřejmě hledám bezpečné a spolehlivé řešení. Následně ještě promyslet a nacenit.

Mohu si získané fotografie sama dále upravit?

ROZHODNĚ NE! Tím byste se dopustili porušování autorských práv, tedy se provinili proti Zákonu 121/2000 Sb. (O právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů – zkráceně Autorský zákon) a museli počítat s postihy z něj plynoucích. Chcete-li další úpravy fotografií, domluvme se spolu, rád Vám vyjdu vstříc a fotografie doupravím (s výjimkou úprav znehodnocujících fotografii a tím i znehodnocujících kvalitu mnou odváděné práce). Jediná povolená úprava je změna velikosti fotografie, při zachování kvality fotografie toleruji převod do černobílé či sépie. Také by se Vám nelíbilo, kdybyste vytvořili nějaké dílo a někdo jiný by z něj utrhl několik částí, zbytek pomaloval sprejem, zapíchl do toho několik hřebíků a jinak poničil a následně tu hrůzu prezentoval jako Vaši tvorbu…

Nafotíte mi kompletní book – portfolio?

Nikoli. Book, respektive portfolio modelky je vybraný soubor top fotografií prezentujících různé výrazy, nálady, témata a stylizaci modelky rukopisem více fotografů. Zpravidla se uvádí, že by měl obsahovat maximálně 20 fotografií. Při fotografování vznikne množství fotografií, z nichž můžete některé vybrat a zařadit do svého booku. Samozřejmě začínající modelky tolik fotografií nemají, takže často vyberou více fotografií a následně postupně některé nahradí za další nové od jiných fotografů.